Historia zagęszczania gleby oraz znaczenia jej zaczęła się ponad 200 lat temu. To już wtedy Amerykańcy inżynierowie na wszelkie możliwe sposoby starali się budować stabilne podłoża pod budynku oraz przede wszystkim pod drogi.

Na początku maszynami służącymi do zagęszczania były walce ciągnięte przez zwierzęta. W okresie późniejszym były to maszyny parowe.

Zagęszczarka, walec parowy

A wraz z pojawieniem się silników spalinowych maszyny były znacznie potężniejsze i zasilane oczywiście ropą.

Zagęszczarka spalinowa ok 1940 roku…

Już w 1816 roku Szkot John L. McAdamp opublikował książkę na temat budowy dróg, która promowała sposób budowy dróg poprzez zastosowanie 10-calowego grubego kruszywa. Podłoże skalne o szerokości 16 stóp. Wykorzystywał górny kurs skał <2 cale, z których każdy ważył mniej niż 6 uncji, pod którymi rosły coraz większe kamienie. Zostały one następnie zagęszczone przez zwierzęta i koła wagonów.

Pierwsza droga krajowa (Pike) została zbudowana na zachód od Cumberland w stanie Maryland od maja 1811 roku. Korytarz drogowy miał 66 stóp szerokości. W latach trzydziestych XIX wieku zastosowano metodę McAdampaving do budowy nawierzchni o szerokości 16′-10 ”, grubości 10 cali, z minimalnym wygięciem wynoszącym 5 cali. Oceny były ograniczone do mniej niż 5 stopni (8,75%).

W 1902 roku Edgar Purnell Hooley z Nottinghamshire opatentował proces podgrzewania smoły, dodając żużel lub makadam do mieszanki, a następnie rozbijając kamienie w mieszance, tworząc gładką nawierzchnię drogi. W 1903 r. Założył TarMacadamSyndicate Ltd i zarejestrował Tarmac® jako znak towarowy. – Problem pyłu został w ten sposób rozwiązany poprzez natryskiwanie smoły na powierzchnię w celu utworzenia związanego ze smołą makadamu, jednocześnie tworząc znacznie gładszą powierzchnię do jazdy. „Asfalt był prekursorem nowoczesnej mieszanej nawierzchni asfaltowej, często nazywanej„ blacktop ”. Ta metoda zmieszała kruszywo w gorący asfalt z materiałem wiążącym przed ułożeniem na zagęszczonej powierzchni.

Znaczenie zagęszczania W latach 30. XX wieku coraz bardziej doceniano znaczenie zagęszczania podłoża, kruszywa podłoża i kruszywa podłoża, szczególnie na rozległych glebach ilastych

Zmniejszenie penetracji wody pod koniec lat 30. XX wieku wprowadzono nieprzepuszczalne pobocza, membrany asfaltowe i uszczelnione szczeliny dylatacyjne Betonowe nawierzchnie na rozległych glebach stanowiły ogromne wyzwanie

Pięciotonowe walce zagęszczające wapienia użyto do zagęszczenia kruszonego wapienia i żwirów rzecznych w teatrze Chiny-Birma-Indie podczas II wojny światowej, stosując zasady po raz pierwszy opracowane przez Johna McAdama w 1816 r., Ale weryfikując dane testowe CBR

Zagęszczamy gleby, aby zmniejszyć długoterminowe osiadanie. Pryzmaty wypełniające osiągają swoje największe wymiary w stosunku do starych cieków wodnych, takich jak ten pokazany tutaj. Nadmierne osiadanie może ostatecznie doprowadzić do całkowitej awarii zbocza (uwaga skarpy)

ZAGĘSZCZANIE – Najważniejsze pytania FAQ!

Jakie są cztery popularne typy sprzętu do zagęszczania?
Różne typy sprzętu do zagęszczania stosowane w projektach budowlanych obejmują:

-Walce
-Walec pneumatyczny
-Walec wibracyjny
-Ubijak
-Płyty wibracyjne

Jakie są typy zagęszczania?
Metoda zagęszczania obejmuje przede wszystkim cztery typy, takie jak ugniatanie, statyczne, dynamiczne lub uderzeniowe i wibracyjne. Różne rodzaje działania są skuteczne w różnych typach gleb, na przykład w przypadku gruntów spoistych walce zapewniają ugniatanie. I jest to najbardziej wydajne rozwiązanie do zagęszczenia gruntów spoistych.

Jak działa zagęszczarka płytowe gruntu, żwiru, kamieni, piasku itp.?
Zagęszczarki płytowe występują w różnych rozmiarach i wersjach. Zagęszczarka płytowa działa na okrągło wibracjami lub wbijając płaską płytę metalową w ziemię. Ta płaska płyta pomaga kompresować i wygładzać szorstki i nierówną powierzchnię. Zagęszczarki płytowe najlepiej sprawdzają się na ziarnistej glebie, takiej jak piasek i żwir.

Jak mierzy się zagęszczenie gleby?
Zagęszczanie osiąga się przez nałożenie gazu na powierzchnię lub wibrowanie masy gleby. Aby dowiedzieć się, jak dobrze gleba została ubita, musimy zmierzyć suchą masę jednostkową lub suchą gęstość w funtach na stopę sześcienną. Gęstość sucha jest miarą masy materiału stałego obecnego w stopie sześciennej gleby.

Co to znaczy mieć 95% zagęszczenia?
95% zagęszczenia oznacza, że ​​gleba zostanie zagęszczona do 95% maksymalnej gęstości suchej masy za pomocą zagęszczarki różnego rodzaju (w zależności od właściwości gleby). Zwykle wykonujemy test zagęszczania proctora, aby ustalić maksymalną gęstość suchą (MDD) i optymalną wilgotność (OMC) gleby.

Czy umiesz używać zagęszczarki płytowej na glebie?
Zagęszczarki płytowe stosuje się w ograniczonych obszarach, zwykle do zagęszczania piasku i żwiru, a zagęszczarki do wykopów stosuje się na gruntach spoistych w wykopach lub większych obszarach i przylegających do konstrukcji. Wybór odpowiedniej maszyny do pracy zależy od wielu czynników.

Czy deszcz zagęszcza glebę?
Woda ma tendencję do gromadzenia się i kałuży po ulewnym deszczu i powoli spływa. Zagęszczanie gleby następuje, gdy cząstki są zbyt blisko siebie upakowane. Około połowa zdrowej gleby składa się z cząstek mineralnych: piasku, mułu i gliny oraz materii organicznej.