Nie da się powstrzymać deszczu i nie ma czegoś takiego jak dom odporny na powódź. Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo powodzi, ale należy być przygotowanym na dzień, w którym może się skończyć szczęście – a to oznacza możliwość szybkiego usunięcia nadmiaru wody. Najlepszą opcją jest dobra pompa odwadniająca – ale jak wybrać właściwą? Ten, którego potrzebujesz, będzie zależał od lokalizacji i ilości nadmiaru wody, a także częstotliwości powodzi.

Kluczowe terminy i pojęcia

Nie musisz wiedzieć wszystkiego o pompach, aby znaleźć odpowiednią do swojej sytuacji. Zrozumienie kilku terminów i pojęć to wszystko, czego potrzeba, aby dokonać zakupu wysokiej jakości, niezależnie od rodzaju pompy, której szukasz.

Maksymalna wysokość wypompowania odnosi się do odległości i wysokości, na jaką pompa może przemieścić wodę. Wysokość podnoszenia oblicza się poprzez dodanie „wysokości statycznej” (odległość w pionie, jaką woda przepływa od wlotu pompy do najwyższego punktu rury tłocznej), do „strat tarcia”, których doświadcza woda podczas przepływu przez rurę tłoczną. Straty na skutek tarcia uwzględniają długość rury tłocznej (w tym każdy poziomy „przebieg”) oraz liczbę i rodzaj łączników kierunkowych (np. Kolanek) wzdłuż linii. Wysokość statyczna + strata na skutek tarcia = całkowita wysokość podnoszenia dynamicznego.
    Aby obliczyć stratę tarcia, musisz znać średnicę i długość poziomej rury, której będziesz używać, a także liczbę i typ złączek w linii. Możesz skorzystać z jednego z wielu kalkulatorów dostępnych online lub przejść do starej szkoły i zapoznać się z naszymi wykresami strat na skutek tarcia.
    Najpierw określ „równoważną długość rury” na podstawie wszelkich łączników użytych w Twojej linii tłocznej. Skorzystaj z drugiej tabeli na naszej stronie strat na skutek tarcia, aby znaleźć równoważną długość dla typu i rozmiaru łączników użytych w linii. Dodaj to do faktycznego poziomego przebiegu rury (łatwo uzyskanego za pomocą taśmy mierniczej lub pamięci).
    Wydajność systemu pompowania to objętość wody wpływającej do studzienki - informuje, ile wody należy wypompować na minutę, aby zapobiec zalaniu. Znajomość wydajności systemu daje najdokładniejszy obraz strat spowodowanych tarciem występujących w rurociągach tłocznych. Niestety, ustalenie tego jest (często) niepraktycznym obowiązkiem: trzeba poczekać na umiarkowanie ulewny deszcz. Używając linijki i stopera, mierzyłbyś wysokość wody zebranej w studzience w ciągu jednej minuty i obliczał wydajność systemu w galonach na minutę.
    Powyższa metoda dostarczy Ci najlepszych informacji dla najmądrzejszego zakupu. Można jednak oszacować wydajność systemu: w domu zbudowanym na glebie piaszczystej przyjmij 14 galonów na minutę na 1000 stóp kwadratowych; na glebie gliniastej przyjąć 8 gal / min na 1000 stóp kwadratowych.
    Znajdź swoje natężenie przepływu (LNM - litrów na minutę) i średnicę rury na naszym wykresie strat na skutek tarcia - poda to liczbę stóp utraconych na skutek tarcia na 100 stóp rury (Twój „mnożnik”). 
Aby obliczyć całkowitą stratę tarcia, użyj następującego wzoru: długość pozioma rury + długość równoważna rury × mnożnik strat tarcia / 100 Dodaj to do statycznej wysokości podnoszenia TDH.
Obliczenie całkowitej dynamicznej wysokości podnoszenia może wydawać się przesadą, ale jest to ważne, ponieważ pomoże Ci wybrać najlepiej działającą pompę dla Twojej sytuacji. TDH to oś y wykresu krzywej wydajności pompy - jedna z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę na liście lub opakowaniu pompy. Ten wykres przedstawia wykres osiągów pompy w całym jej zakresie roboczym: szybkość wypływu przy danej wysokości podnoszenia. Znajdź swoją całkowitą dynamiczną wysokość podnoszenia na pionowej osi Y, a następnie znajdź odpowiedni punkt na poziomej osi X - to pokazuje, jak szybko pompa usunie wodę w Twojej konkretnej sytuacji. Będziesz chciał wybrać pompę o najwyższym natężeniu przepływu.

Wielu zakłada, że ​​moc znamionowa pompy jest głównym problemem przy wyborze między modelami, ale w rzeczywistości jest to bardziej drugorzędny - krzywa wydajności pompy daje znacznie lepsze wyobrażenie o tym, czego się spodziewać. Chociaż prawdą jest, że pompa o większej mocy będzie pompować więcej wody na większą odległość, należy się martwić o to, ile / daleko trzeba pompować. Te (i większość innych) pomp działają ze stałą prędkością, więc pompa, która ma więcej mocy niż jest to konieczne w danej sytuacji, zużywa więcej energii, częściej cykluje i ostatecznie wypali silnik. Zdecydowana większość zastosowań domowych, wypompowania wody z piwnicy domu, wypompowanie wody z wykopu pod fundament itp. może zostać wykonana przy pomocy pompy o mocy od 700 do 900W.
Pływaki to sterowniki, które służą do włączania i wyłączania pomp, więc nie musisz tego robić. Pompy automatyczne (takie jak pompy ściekowe) będą miały już wbudowany łącznik pływakowy - pompy ręczne / nieautomatyczne mogą mieć wbudowany łącznik pływakowy.
    
Istnieją dwa typy wyłączników pływakowych: na uwięzi i pionowe. Przełączniki na uwięzi przypominają kulę pływaka znajdującą się w starszych toaletach i są w rzeczywistości przymocowane do pompy. Wymagają studzienki o średnicy co najmniej 14 cali, w przeciwnym razie mogą nie działać prawidłowo